.::. IRANPOTATO .:::. کانون تولید کنندگان سیب زمینی بذری ایران تازه ها - کانون تولید کنندگان سیب زمینی بذری ایران

  www . iranpotato . ir  .:.  کانون تولید کنندگان سیب زمینی بذری ایران

  امروز : سه شنبه 2 دي 1393

   

.:.  تیتر آخرین مقاله ها  .:.

 
 
 

افزایش سطح زیرکشت سیب زمینی در لارستان فارس

سطح زير كشت سيب زميني در لارستان فارس افزايش يافت


به نقل از خبرگزاري جمهوري اسلامي ‪۸۶/۷/۲۴‬ :


مسوول واحد زراعت اداره‌جهاد كشاورزي شهرستان لارستان در استان فارس گفت:
سطح‌زيركشت سيب زميني در اين شهرستان،امسال نسبت به سال قبل ‪۵۰‬درصد افزايش يافت.
مهندس غلامحسين يوسفي روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا افزود:
ميزان سطح زيركشت اين محصول در لارستان امسال به ‪ ۳۰۰‬هكتار رسيد.
وي بيان كرد: پارسال پنج هزار و ‪ ۵۰۰‬تن سيب زميني در لارستان توليد شد كه انتظار مي‌رود امسال اين ميزان به ‪ ۹‬هزار تن افزايش يابد.
مسوول واحد زراعت جهاد كشاورزي لارستان اظهار داشت:درسال‌هاي قبل كاشت سيب زميني در شهرستان لارستان تنها در منطقه چاهشهر انجام مي‌شد اما اثرات مطلوب كاشت اين محصول باعث گرديد امسال بخشي از اراضي كشاورزي مناطق ديگر اين شهرستان از جمله بخش‌هاي صحراي باغ ، جويم ، گراش و مركزي نيز به كاشت سيب زميني اختصاص يابد.
يوسفي افزود: كاشت سيب زميني در لارستان از نيمه‌هاي شهريور و اوايل مهرماه آغاز مي‌شود و در دي ماه و بهمن ماه برداشت مي‌شود.
شهرستان لارستان به مركزيت لار در ‪ ۳۷۸‬كيلومتري جنوب شيراز قرار دارد.

ارسال یادداشت (0 یادداشت)
تولید 98 هزار تن سیب زمینی در سمنان

با آغاز فصل برداشت امسال 98 هزار تن سيب زميني در سمنان توليد مي شود


 

به نقل از خبرگزاري کشاورزي ايران  ، 23 مهر1386 :


برداشت سيب زميني از 5هزار و15 هكتار از اراضي زير كشت استان آغاز شده است    
به گزارش ايانا مهندس علي خانپور سرپرست مديريت زراعت و باغباني سازمان جهاد كشاورزي استان سمنان ضمن اعلام اين خبر افزود: پيش بيني مي شود از اين اراضي 98 هزار و 250 تن سيب زميني با متوسط عملكرد 59/19 تن در هر هكتار برداشت شود كه تعداد بهره برداران سيب زميني كار استان در سال جاري 4 هزار و 640 نفر بوده اند.
 وي گفت: در استان در 2 هزار و 495 هكتار با رقم باركا ـ در يك هزار و 30 هكتار رقم اگريا ـ در 345 هكتار رقم آلفا ـ در 340 هكتار رقم دراگا و در 350 هكتار ساير ارقام كشت شده است.
مهندس خانپور توزيع يك هزار و 498 تن انواع كود شيميايي و سموم ضدعفوني كننده بذر بين بين زارعان ، نظارت بر بهبود عمليات كاشت ، داشت و برداشت در سطح 4 هزار و 500 هكتار ـ آزمون خاك 70 نمونه ، تغذيه 85 هكتار مزارع سيب زميني ، ايجاد 7 هكتار مزارع نمايشي و الگويي ، اجراي مرحله اول كرت توليد غده بذري 20 هكتار توزيع 500 ميليون ريال در گردش بين كشاورزان را از خدمات و حمايت هاي سازمان در خصو صكشت سيب زميني در سال زراعي 86 – 85 اعلام كرد.

ارسال یادداشت (0 یادداشت)
توليد سيب‌زميني بذري در مناطق كوهستاني استان گلستان

توليد سيب‌زميني بذري در مناطق كوهستاني استان گلستان


به نقل از خبرگزاري کشاورزي ايران   چهارشنبه ۱۸ مهر 1386 :


در سال جاري حدود 34 هكتار از مزارع منطقه كوهستاني گرگان و كردكوي با بذور اصلاح شده كشت شد.    

به گزارش ايانا حسين محمدي، كارشناس مديريت زراعت سازمان جهاد كشاورزي استان گلستان با اعلام اين مطلب گفت: كشت اين ارقام عملكرد توليد بذور بومي و اصلاح شده را نشان داده است.
وي افزود: متوسط توليد بذور بومي بين 15- 8 تن در هر هكتار است حال آنكه بذور جديد بين 40-30 تن توليد سيب‌زميني در هر هكتار را نشان مي‌دهد كه اين موضوع مي‌تواند هم توليد سيب‌زميني در استان را افزايش داده و هم به اقتصاد كشاورز و در نتيجه استان كمك‌هاي قابل توجهي داشته باشد.
كارشناس مدير زراعت سازمان گفت: يكي از مواردي كه سازمان جهاد كشاورزي در خصوص حل مشكلات و معضلات بذور سيب‌زميني در استان بايد اقدام مي‌كرد، تهيه و تامين بذر سالم براي كشت در منطقه كوهستاني براي كشاورزان سيب‌زميني كار بوده است لذا استفاده از امكانات و توانايي‌هاي استان بهترين راه حل در اين زمينه بود  .
به همين سبب مناطق كوهستاني استان به جهت داشتن شرايط اقليمي خاص بهترين منطقه براي توليد بذر ارقام "سانتيا، بورن" در نظر گرفته شده لازم به ذكر است كه سازمان جهاد كشاورزي در چند سال اخير با انجام تمهيدات لازم از جمله در اختيار گذاشتن ادوات مورد نياز، بذر سالم يارانه‌دار و تحت نظر داشتن شرايط فني مزارع و توصيه‌هاي فني شرايط مقدمات توليد بذر مناسب را در استان فراهم كرده است.

ارسال یادداشت (0 یادداشت)
برداشت سيب زميني در خمين

برداشت سيب زميني در خمين به عنوان قطب مهم توليد اين محصول آغاز شد


به نقل از خبرگزاري جمهوري اسلامي ‪۸۶/۰۷/۱۸‬  :
 
مسوول زراعت جهاد كشاورزي خمين از آغاز برداشت سيب زميني در ‪ ۴۰۰‬هكتار اراضي اين شهرستان به عنوان قطب مهم توليد اين محصول در كشور خبر داد.
"محمد سرلك" روز چهارشنبه درگفت وگو با ايرنا، ميانگين توليد سيب زميني را در هر هكتار ‪ ۲۰‬تن عنوان كرد كه ‪ ۹۰‬درصد آن از نوع " آگريا " و مابقي " ماروفونا" و " مارادونا" است.
وي گفت : هر ساله برداشت اين محصول از مهرماه شروع و آبان ماه به پايان مي‌رسد و پارسال هشت هزار تن سيب زميني در شهرستان خمين برداشت  .‬

ارسال یادداشت (0 یادداشت)
استراتژی خودكفایی در تمام محصولات جوابگوی شرایط جدید جهان نیست


استراتژی خودكفایی در تمام محصولات جوابگوی شرایط جدید جهان نیست


 

به نقل از سایت خبری آفتاب ، سه شنبه ۱۷ مهر  ۱۳۸6 :

یك كارشناس اقتصاد كشاورزی معتقد است:رسیدن به خودكفایی حداكثر رفاه اجتماعی و درآمد سرانه را تامین نمی‌كند بلكه تنها از نظر تامین امنیت غذایی اهمیت دارد.
دكتر محمود حاج رحیمی‌ ـ عضو هیات علمی‌ دانشگاه كردستان اظهار كرد: رسیدن به خودكفایی در تولید سایر محصولات كشاورزی امری غیرممكن نیست اما رسیدن به این خودكفایی با سیاست‌های دولت نهم مبنی بر خصوصی‌سازی و اصل ۴۴ قانون اساسی در یه راستا نخواهد بود چراكه اعلام خودكفایی یعنی تعیین برنامه‌ریزی، انگیزه و اهداف توسط بخش دولتی كه با سیاست‌های دولت سازگار نیست.
وی با بیان این اعتقاد كه رسیدن به خودكفایی به عنوان یك هدف عمومی‌ در تولید سایر محصولات كشاورزی از نظر كارشناسی ایرادات و پیامد‌هایی به دنبال خواهد داشت، تصریح كرد:عمده‌ترین ایراد استراتژی خودكفایی این است كه لزوما تامین كننده حداكثر رفاه اجتماعی و درآمد سرانه نیست چراكه هنوز بخشی از واحد‌های دهقانی ما به سوی تولید تجاری حركت نكرده‌اند و همچنین بدون در نظر گرفتن شرایط متغیر تكنولوژی، نوسانات قیمت‌های جهانی و... خودكفا شدن اقتصادی نخواهد بود.
حاج‌رحیمی‌ هدر رفتن بسیاری از عوامل تولید را از دیگر ایرادات رسیدن به خودكفایی در تولید سایر محصولات كشاورزی عنوان و تصریح كرد: برای خودكفا شدن از عوامل تولید از جمله آب استفاده بهینه نمی‌شود هر چند كه ظاهرا به خودكفایی برسیم اما در مقابل هزینه‌های فراوانی باید صرف كنیم.
این استاد دانشگاه معتقد است:در پیش گرفتن این استراتژی شرایط الگویی كشت و رقابت بین‌المللی را ضعیف می‌كند و فرصت و قدرت رقابت جهانی در تولید محصولاتی كه مزیت نسبی داریم را از دست می دهیم.
وی ابراز عقیده كرد:استراتژی خودكفایی در تمام محصولات نمی‌تواند جوابگوی شرایط جدید و پیچیده جهان و عضویت در سازمان تجارت جهانی و آزاد‌سازی تعرفه‌ها باشد.
حاج رحیمی‌ در پایان ابراز عقیده كرد: خودكفا شدن در تولید سایر محصولات كشاورزی برای هیچ كشوری مناسب نیست و تنها از این جهت اهمیت دارد كه تامین كننده امنیت غذایی در زمان‌های بحرانی و محاصره است و در شرایط نرمال شیوه‌ای مناسب و قابل رقابت اقتصادی نیست.این در حالی است كه چندی پیش وزیر جهاد كشاورزی و رییس سازمان تحقیقات و آموزش كشاورزی اعلام كرده بودند كه در آینده‌ای نزدیك در تولید سایر محصولات كشاورزی به غیر از تولید روغن نباتی به خودكفایی خواهیم رسید.

ارسال یادداشت (0 یادداشت)
<< شروع < قبل 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 بعد > آخر >>

نتایج 201 - 209 از 356

 
 

 

گونه های سیب زمینی
گونه های سیب زمینی
جستجو در سایت