.::. IRANPOTATO .:::. کانون تولید کنندگان سیب زمینی بذری ایران تازه ها - کانون تولید کنندگان سیب زمینی بذری ایران

  www . iranpotato . ir  .:.  کانون تولید کنندگان سیب زمینی بذری ایران

  امروز : يكشنبه 2 آذر 1393

   

.:.  تیتر آخرین مقاله ها  .:.

 
 
 

روند توليد ريزغده‌هاي سيب‌زميني در كشور بايد حفظ شود

  روند توليد ريزغده‌هاي سيب‌زميني در كشور بايد حفظ شود


خبرگزاري کشاورزي ايران - گروه کشاورزي ، 18 مرداد 86: 
  

 توليد ريزغده‌هاي سيب‌زميني به عنوان يك دستاورد ملي در كشور بايد حفظ شود.

دكتر محمدرضا جهانسوز، معاون زراعت وزارت جهاد كشاورزي در گفت و گويي اختصاصي به ايانا گفت: توليد ميني‌تيوبرها (ريزغده‌هاي) محصول سيب‌زميني در كشور موفق بوده و لازم است با دقت،‌ نظارت و برنامه‌ريزي دقيق پيگيري شود.
وي با اشاره به اينكه براي وارد شدن بخش خصوصي در توليد ميني‌تيوبرها در كشور، كميته‌اي تشكيل شده است، افزود: استفاده از تولي‌گري بخش خصوصي در مراحل تكثير و توليد، تحت نظارت دولت، آينده درخشاني را براي اين دستاورد در كشور رقم خواهد زد.
دكتر جهانسوز در ادامه گفت: لازم است كه ارتباط تحقيق و ترويج و ارتباطات بين‌المللي در روند توليد ريزغده‌ها فعال‌تر از گذشته انجام و حفظ شود.
وي با اشاره به اينكه پتانسيل و توان لازم براي خودكفايي در كشور وجود دارد گفت: گامهاي مهمي در كشور برداشته شده است اما واردات به عنوان يك سوپاپ اطمينان همچنان وجود خواهد داشت.
گفتني است معاون زراعت وزارت جهاد كشاورزي با هدف بازديد از روند تكثير ريزغده‌هاي سيب‌زميني كه توسط بخش خصوصي در مزارع گواهي شده زارعان پرورش يافته ، به اردبيل سفر كرده است.

ارسال یادداشت (0 یادداشت)
ابلاغ آيين‌نامه اجرايي صدور اسناد مالكيت اراضي كشاورزي

آيين‌نامه اجرايي صدور اسناد مالكيت اراضي كشاورزي ابلاغ شد

 


تهران، خبرگزاري جمهوري اسلامي ‪۸۶/۰۵/۱۶‬ :


 آيين نامه اجرايي صدور اسناد مالكيت اراضي كشاورزي از سوي وزراي عضو كميسيون لوايح دولت تصويب و از سوي معاون اول رييس جمهوري براي اجرا ابلاغ شد.
به گزارش روز سه‌شنبه ايرنا به نقل از دبيرخانه شوراي اطلاع رساني دولت ، وزراي عضو كميسيون لوايح دولت بنا به پيشنهاد مشترك وزارتخانه‌هاي جهاد كشاورزي،مسكن و شهرسازي و سازمان ثبت اسناد و املاك كشور آيين نامه اجرايي صدور اسناد مالكيت اراضي كشاورزي را تصويب كردند.
بر اين اساس ، اراضي كشاورزي موضوع اين آيين نامه، شامل اراضي واقع در خارج‌از محدوده قانوني شهرها، شهرك‌ها و روستاها مورد عمل ماده (‪ (۱۳۳‬قانون برنامه چهارم توسعه است كه مستثنا از اراضي‌ملي و دولتي بوده و مورد بهره برداري كشاورزي قرار گرفته و يا به حالت آيش بوده است.
همچنين مديريت جهاد كشاورزي شهرستان‌ها مزاياي استفاده از اين آيين نامه و نحوه تسليم تقاضا را راسا يا از طريق شوراي اسلامي شهرها و روستاها با انتشار آگهي الصاق در محل به اطلاع عمومي مي‌رساند.
براساس اين آيين نامه،سازمان ثبت اسناد و املاك كشور موظف است‌با هماهنگي وزارت جهاد كشاوري ، نسبت به تهيه فرم تقاضاي مخصوص اين آيين نامه اقدام و فرم‌هاي مذكور را در اختيار وزارت ياد شده قرار دهد.
همچنين مديريت جهاد كشاورزي شهرستان ضمن بررسي تقاضاهاي واصل شده گواهي لازم مبني بر صدور سند مالكيت اراضي موضوع اين آيين نامه و بلامانع بودن از لحاظ مقررات اراضي موات و منابع ملي و اصلاحات اراضي و عدم تداخل با مناطق چهار گانه تحت مديريت‌سازمان حفاظت محيط زيست و ساير مقررات مرتبط را صادر و به اداره‌هاي ثبت اسناد و املاك محل ارسال كند.
براساس اين مصوبه، قيمت تمام‌شده صدور اسناد مندرج در اين آيين‌نامه شامل حق‌الزحمه نماينده و نقشه‌بردار و كاركنان‌تنظيم اظهارنامه وصدور سند مالكيت و سايرهزينه‌هاي اداري و پشتيباني‌و همچنين حقوق دولتي مي‌باشد كه‌با پيشنهاد سازمان ثبت اسناد و املاك كشور و تاييد سازمان مديريت و برنامه ريزي كشور تعيين مي‌شود.
چنانچه ظرف يك ماه از تاريخ اعلام سازمان ثبت اسناد و املاك كشور تاييديه سازمان مديريت و برنامه ريزي كشور ارائه نشد نظر سازمان ثبت اسناد و املاك كشور در اين زمينه ملاك عمل قرار خواهد گرفت.
همچنين اداره‌هاي ثبت اسناد و املاك محل در هنگام تنظيم اظهارنامه يا ثبت در دفتر املاك سي درصد قيمت تمام شده صدور سند مالكيت به شرح ماده ‪ ۶‬را از مالك دريافت نموده و پس از واريز حق ثبت املاك به حساب در آمد عمومي رديف (‪ (۱۴۰۱۰۱‬قانون بودجه سال ‪ ۸۶‬كل كشور،مابقي را به حساب مخصوصي كه به همين منظور افتتاح مي‌شود ، واريز مي‌كنند و در پايان هر ماه با امضاي مدير كل ثبت اسناد و املاك‌استان و ذيحساب به‌عاملان موثر بابت هزينه‌هاي متعلقه موضوع ماده ‪ ۶‬پرداخت مي‌شود.
اين تصميم به تاييد رييس جمهوري رسيده و از سوي معاون اول رييس جمهوري براي اجرا ابلاغ شده است.

ارسال یادداشت (0 یادداشت)
آلودگی 50 درصد مینی تیوبرهای تولید داخل

 آلودگی 50 درصد مینی تیوبرهای تولید داخل

خبرگزاري کشاورزي ايران - گروه تشکل هاي غير دولتي ، 1/5/86:


آزمايش آلودگي 50 درصد از ريزغده‌هاي سيب‌زميني توليد داخل مثبت است.    


سيد مجيد سجادي مدير عامل كانون توليدكنندگان سيب‌زميني بذري كشور در گفت و گو با خبرنگار ايانا گفت: در سال جاري وزارت جهاد كشاورزي با اتكا بر ميني‌تيوبرهاي توليد داخل موانع متعددي را بر سر راه واردات بذر سيب‌زميني قرار داد كه از يكهزار و 200 تن سهميه واردات بذر سيب‌زميني تنها 430 تن وارد كشور شد و از اين 430 تن نيز 60 تن بذر سيب‌زميني آلوده اعلام شده و در اختيار كشاورزان قرار نگرفت.
سجادي افزود: از سوي ديگر آزمايشهاي صورت گرفته روي ميني‌تيوبرهاي توليد داخل حاكي از آلوده بودن 50 درصد از اين محصول بود و وزارت جهاد كشاورزي نتايج آزمايشها را نپذيرفته و اعلام كرد آنتي‌سرمها آزمايشگاهي فاسد بوده‌اند.
مديرعامل كانون توليدكنندگان سيب‌زميني بذري كشور با رد ادعاي فاسد بودن آنتي‌سرمها آزمايشگاهي گفت: در صورتي كه كيت‌هاي آزمايشگاهي فاسد باشند قادر نخواهند بود ميزان آلودگي ميني‌تيوبرها را نشان دهند.
وي در ادامه گفت: در سال جاري كشاورزاني كه مايل به واردات بذر بودند ملزم به واردات يكصد و 50 تن بذر شدند اما در طول پروسه واردات به دليل وجود بروكراسي‌هاي اداري كشاورزان نتوانستند سهميه واردات بذر خود را وارد كنند.
سجادي افزود: دستگاه متولي براي توجيه ناكارآمدي برخي از مديران خود مسئله مافياي واردات سيب‌زميني را مطرح كرده در حاليكه كشاورز تنها به دليل كمبود بذر براي واردات بذر اصرار مي‌كنند.
وي با اشاره به جشن خودكفايي ميني‌تيوبر گفت: وزارت جهاد كشاورزي قبل از اينكه جواب آزمايشهاي آلودگي را دريافت كند اقدام به برگزاري جشن خودكفايي ميني‌تيوبر كرد.
سجادي در انتها گفت: در صورتي كه وزارت جهاد كشاورزي برنامه‌اي براي حل معضل بذر سيب‌زميني ارايه ندهد سال آينده بحران كمبود بذر و گراني سيب‌زميني وخيم‌تر خواهد شد.

ارسال یادداشت (0 یادداشت)
تحلیل مجله دامپروران از مافیای واردات بذر سیب زمینی

مطلب زير تحليل و بررسی مجله دامپروران ( شماره 65 خرداد 1386 )
از تعريف مافيای ورادات بذر سيب زمينی تحت عنوان " آدرس کوچه غلط ندهيد "
می باشد که پيرو درج مصاحبه سيدحسين صفايی معاون امور مجلس جهاد کشاورزی درباره فشار مافيای واردات بذر در روزنامه سرمايه 29 خرداد 86 به چاپ رسيده بود .
به منظور اطلاع بازديدکنندگان محترم متن مصاحبه معاون امورمجلس
نيز آورده شده است .

آدرس کوچه غلط ندهيد !
برخی می خواهند با اعمال فشار بذر ويروسی سيب زمينی را بدون رعايت
قرنطينه وارد کنند .
« اين چند کلمه را هم از زبان پدر داماد بشنويد »


 

معاون وزير کشاورزی خبر داد
فشار مافيای سيب زمينی برای واردات بذر   ( به نقل از روزنامه سرمایه 29 خرداد 1386 )


( فارس ـ معاون امور مجلس وزير جهاد کشاورزی از فشار مافيای واردات و برخی کشورها برای ورود بذر سيب زمينی به منظور زير سوال بردن پيشرفت علمی کشور در توليد بومی مينی تيوبر خبر داد .
 سيد حسين صفای ، معاون منابع انسانی و امور مجلس وزير جهاد کشاورزی افزود : « فن آوری توليد بذر stock يا منشا بذر سيب زمينی که از طريق تکثير سلوای در آزمايشگاه به دست می آيد ، در انحصار چند کشور پيشرفته اتحاديه اروپا بود که ايران هم با وجود داشتن اين دانش در سال های متمادی ، سال گذشته توانست آن را به مرحله بومی سازی و عملی کردن برساند .»
 معاون توسعه منابع انسانی و امور مجلس وزير جهاد کشاورزی افزود : « اکنون که ايران توانسته با مشارکت بخش خصوصی داخلی 4/2 ميليون عدد ريز غده (مينی تيوبر ) بذر سيب زمينی توليد کند ، کشورهای دارای اين فن آوری که سال ها آن را در انحصار داشتند و محصول رده دوم يعنی بذر سوپر اليت و اليت (SE ,E ) را به قيمت گزاف به ايران می فروختند ، حاضر نيستند که ايران بتواند طبقه دوم بذری بعد از مينی تيوبر را هم در داخل کشور توليد کند . »

صفايی گفت : « اکنون فشاری از جانب وارد کنندگان و کشورهای دارای فن آوری توليد مينی تيوبر است که بذر سوپر اليت (SE ) و بذر اليت (E ) سيب زمينی يعنی کلاس های دوم و سوم بعد از مطنی تيوبر وارد کشور شود ، تا پيشرفت عملی بومی شده توليد مينی تيوبر ايرانی بی خاصيت شود . »
معاون وزير جهاد کشاورزی با اشاره به فشار برخی وارد کنندگان برای واردات بذر ويروسی سيب زمينی بدون رعايت
 قرنطينه ، گفت : « اين افراد از افزايش مقطعی قيمت سيب زمينی در کشور سوء استفاده کرده و به نام واردات بذر ، فشار وارد می کردند ، در حالی که کل کشت سيب زمينی کشور تا پايان خرداد ماه تمام می شود . »
صفايی گفت : « بر فرض اجازه تر خيص بذر وارداتی سيب زمينی از گمرک ، از نظر فنی بايد 20 روز خواب بذر باشد ، در حالی که هيچ سيب زمينی در تير ماه کاشته نمی شود . » )

دامپروران :

 در واقع صاحب عزا بر سر و صورت خود نمی زند ، بجای آن پدر داماد شيون و واويلا می کند ، اگر آقايان شاهپور علايی مقدم مدير کل دفتر صيفی و سبزی يا دکتر جهانسوز معاونت زراعت در مورد اعمال فشار مافيای سيب زمينی برای واردات بذر ويروسی سخن می گفتند ، چندان جای تعجب نبود .
 زيرا اين رسم روزگار شده است که (( گنجشک را رنگ شود و بجای بلبل )) به خلق الله بفروشند گويا بعد از سفر مبارک ايشان در سال 85 به آلمان به دعوت يک شرکت بازرگانی نه توليد کننده سيب زمينی مقدار 60 تن بذر سيب زمينی با تعدادی دستگاه سورتينگ سيب زمينی وارد کشور
 شد ،  گفته می شود که اين 60 تن سيب زمينی در قالب تحقيقاتی وارد شد و کليويی 3000 تومان به کشاورزان سيب زمينی کار همدانی فروخته شد ، البته بعد از قرنطينه و نگهداری در سردخانه بوعلی همدان مشخص شد اين بذور آلوده به ويروس مپتاپ (moptap ) بوده است و گفته شد ، تماماً جمع آوری گرديد ، البته به خاطر وجود مافيا در اکثر فعاليتهای تجاری از جمله سيب زمينی بذری هميشه مافيای گمنام و غير قابل دسترس وجود دارد ، که امثال سيد حسين صفايی ، معاون منابع انسانی و امور مجلس وزارت جهاد کشاورزی ، کاسه و کوزه های نارسايی سيب زمينی ، مينی تيوبر و سيب زمينی خوراکی بذری را به گردن آنها بياندازدند و به گمان خود تکليف تمام می شود چونکه پای مافيا در ميان است ، حال آنکه تکليف مسول دولتی درست از همين جا شروع می شود که چرا مافيای بی نام و نشان در مقابل طرح ملی « مينی تيوبر »  قد علم می کند .
 گر چه هرگز نمی توان گفت ،اشاره ايشان به فشار مافيای سيب زمينی بذری وجلوگيری از انجام مراحل قرنطينه برای اين 60 تن سيب زمينی بذری آلمانی که با هدف تحقيقاتی وارد بازار شده است ، می باشد ، بلکه بايد تاکيد کرد اين محموله ربطی به اين ماجراها ندارد ، ولی لازم بود حال که سخن از سيب زمينی بذری ويروسی در ميان است ايشان اشاره ای مشخص به اين موضوع نيز
می داشت .
 حسين صفايی ، معاون وزير که سرگرم حشر و نشر بامجلسيان است و موضوعات سيب زمينی بذری به اشکال مختلف از طرف نمايندگان مناطق توليد کننده سيب زمينی بذری به کرات به اطلاع ايشان رسيده است ، اطلاع کافی کسب می کردند که مقدار قابل توجهی سيب زمينی بذری نه از جانب شرکت واسطه آلمانی بلکه يکی ديگر ، هم اکنون در انبارهای سه نقطه کشور جهت طی مراحل قرنطينه البته خيلی بيش از 20 روز خاکمی خورد تا به قول ايشان فصل کاشت سيب زمينی تمام شود .
معلوم نيست که اين مافيای سيب زمينی چقدر قدرت دارد که اين همه آشفتگی و تناقض برای
رده های مختلف وزارت جهاد کشاورزی ايجاد کرده است که مداوم نگران هستند و دوگانه و چندگانه سخن می گويند . معاون وزير که به عنوان يک مطلع در مورد سيب زمينی سخن می گويد بايد بداند که سيب زمينی خوراکی وارداتی  پاکستانی که احتمال وجود و انتقال انواع بيماريها از جمله نماتدها و ويروسی ها در آن پيش بينی می شود نبايد به عنوان سيب زمينی بذری در مناطق مختلف کشت شود .

 اگر کشاورزان به خاطر عدم دست يابی به بذور گواهی شده اين سيب زمينی را کاشتند و چند سال بعد زمين کشاورزان با مشکل ويروسی مواجه شد ، بايد پاسخگو باشند ، اينکه مينی تيوبر در کشور توليد شده و از 2/4 ميليون عدد ريز غده سخن به ميان می آيد ، ايشان بايد مطلع باشند که آيا اين تعداد زير غده ( مينی تيوبر ) گواهی گرفته اند يا اينکه تعداد 400 هزار آن که در دانشگاه اصفهان توليد شده ، رد شده و گواهی اخذ نکرده اند .
 البته بسيار مناسب است که در اين مقطع مسولان محترم روشن و شفاف اعلام کنند
چه تعداد از 2/4 ميليون عدد ريز غده توليد شده تاکنون گواهی گرفته اند تا حداقل صحت و سقم راوی که (( ای کاش در زمان برداشت محصول اين مينی تيوبر ها ، جشن خودکفايی آن را برگزار می گرديم )) عيان گردد . آيا می شود با هياهو و جنجال و سنگر گرفتن پشت يک امر مقدس ملی يعنی توليد مينی تيوبر در داخل کشور ، ندانم کارها و نارسايی های سيب زمينی کشور را برطرف کرد و با وارد کردن پای (( مافيا )) در ماجرا و متهم کردن هر حرکتی که سابقه و صبغه مثبت دارد با مافيا پاسخ نارساييها راداد ؟ ايشان که خود را به عنوان مطلع در مقابل رسانه ها قرار داده است حتماً اطلاع دارندکه طبق مفاد موسسات (upor)، (ISTA)، (APSA ) و اتحاديه بين المللی حفاظت از ارقام جديد گياهی که طبق قانون ، موسسه ثبت ، کنترل و گواهی بذر و نهال می بايست ترتيبی اتخاذ کند که به عضويت آنها در آيد و اين يک الزام قانونی است و توليد تکثير سلولی غده بذری در آزمايشگاه با تعامل و همکاری با موسسات تحقيقاتی صاحب امتياز صورت می گيرد در غير اين صورت عواقب ملی دارد ، اينکه روزگاری فرا برسد که توليد مينی تيوبر و استفاده کشاورزان سيب زمينی کار از آن ايران شمول گردد آرزوی هر ايرانی منصف و خواستار استقلال و اقتدار اين کشور است .
 ايشان می فرمايند : (( کشورهای دارای فن آوری که که سال ها آن را در انحصار داشتند و محصول رده دوم يعنی بذر سوپر اليت و اليت ( E و SE)را با قيمت گزاف به ايران می فروختند حاضر نيستند که ايران بتواند طبقه دوم بعد از مينی تيوبر را هم در داخل کشور توليد کند )) همانطوری که گفته شد توليد مينی تيوبر در داخل به عنوان يک افتخار با رعايت قوانين بين المللی ، يک موضوع است و پاسخ به نياز کشاورزان سيب زمينی کار بذری موضوع ديگر است ، احترام به تجارب عميق و دانش تجربی کشاورزان سيب زمينی کار ضرورت خدمت گذاری به مردم است ، اگر گفته ايشان در جملات بالا درست باشد که بذر سوپراليت و اليت را با قيمت گزاف به کشاورزان می فروختند ، پس بايد در مورد مديريت مسولان جديد که به رغم کم بها بودن قيمت مينی تيوبر داخلی قادر نيستند ، قيمت سيب زمينی خوراکی را به نفع مصرف کنندگان متعادل کنند ترديد جدی کرد !
 کشاورزان سيب زمينی بذری به گفته ايشان در سنوات قبلی بذور کلاس E و SE را با قيمت گزاف می خريدند ولی قيمت سيب زمينی خوراکی هرگز به قيمت امروز که بعضی مقاطع سال به بالای 700 تومان رسيد افزايش نيافت ، همين ندانم کاريها و هياهوهای بدون برنامه ريزی موجب شد که وزارت بازرگانی سيب زمينی خوراکی از پاکستان وارد و برای شکستن قيمت وارد بازار کند . ا

گر چه قول داده بود که سر زمين کشاورزان نرود اکنون پيگيری موضوع را رها کرده است ، اگر 2/4 ميليون عدد غده مينی تيوبر موجود است و قيمت آن هم گزاف نيست چرا در اصفهان ، اردبيل و... استفاده از سيب زمينی خوراکی پاکستانی به جای سيب زمينی بذری گسترش يافته است ؟
 ايشان می توانند با قاطعيت بگويند که اين اتفاق نيفتاده است !

در پايان برای رفع هر گونه شبهه ايشان را به گزارش مندرج در شماره 56 شهريور ماه 1385 صفحات 65 تا 20 مجله دامپروران بعد از بازگشت از سفر بازديد هيات اعزامی کشاورزان سيب زمينی کار از نمايشگاه بين المللی 2006 potatoارجاع می دهيم که برای اولين بار با شهامت و بدون محافظه کاری از فساد ناشی از انحصار وارد کنندگان سيب زمينی بذری در کشور سخن به ميان آمده است .
 لذا توليد 2/4 ميليون عدد غده مينی تيوبر در کشور به تنهايی کافی نيست . تحقق اين اقدام ملی و ارزشمند ، ترويج ، توزيع و متعادل کردن استفاده از اين غده با سيب زمينی بذری وارداتی تا مرحله ای که بازار با مکانيزم درونی خود عرصه ای برای واردات سيب زمينی بذری نداشته باشد .
اينقدر کشاورزان را کم سواد و بی اطلاع به شمار نياوريد ،آنان بهتر از شما منافع توليدی خود را رعايت می کنند .
       در عين حال آدرس کوچه غلط از مافيای سيب زمينی بذری ندهيد ، ديری است که عصر ارسال پيک های افکار عمومی به دنبال نخود سياه به سر رسيده است .


 

ارسال یادداشت (0 یادداشت)
گزارش كشت سيب زميني پاكستاني در مزارع تعدادي از استانهاي كشور (2 )

 گزارش كشت سيب زميني پاكستاني در مزارع تعدادي از استانهاي كشور (2 )

آنچه در زير مي خوانيد قسمت دوم گزارش مستند  كشت سيب زميني پاكستان در مزارع استانهاي اردبيل ‏ ، همدان ، اصفهان ، گلستان و … مي باشد كه در ماهنامه شماره 65 خرداد 86 مجله دامپروران با عنوان زير چاپ گرديده .

چه كسي بايد پاسخ دهد ؟!
اينجا استان اردبيل ، همدان  ، اصفهان  ، گلستان و …
بذر سيب زميني …. هندوانه سربسته

كشاورزان سيب زميني كار به دليل كمبود بذر ،
سيب زميني وارداتي پاكستاني را كه براي تنظيم بازار به كشور وارد شده بود را در زمينهاي خود به طور وسيع كشت كرده اند .

در پي دو گزارش مستند را از دو استان اصفهان و اردبيل را مي خوانيد ولي به دليل اينكه كشاورزان نخواسته اند نام و عكسشان چاپ شود از ذكر نام و چاپ عكس آنان خودداري شده منتهي عكسهاي اين گزارش مستند است و از مزارع وانبارهاي آنان گرفته شده است .

اينجا اصفهان است منطقه اي كه به دليل كشت سيب زميني شهرت خاص دارد .

يكي از كشاورزان  حدود 20 تن سيب زميني پاكستاني را با قيمت 350 تومان از ميدان ميوه و تره بار خريداري كرده و در انبار نگهداري مي كند . وي مي گويد تا چند روز ديگر بايد اراضي خود را كشت كنم . در انبار كه باز مي شود گونيهاي پر شده از سيب زميني كه عبارت پنجاب و … روي آن چاپ شده به وفور زير اندك نور انبار مشخص است .
ـ مي پرسم : چراسيب زميني پاكستاني را براي كاشت به عنوان بذر استفاده مي كني ؟
مي گويد : به علت اينكه بذر سيب زميني گران بود حتي حاضر بودم تا كيلويي 1000 تومان بذر گواهي شده خريداري كنم ولي چون نتوانستم بذر مناسب تهيه كنم ناچار شدم . نمي توانستم زمين را لازرع رها كنم .
ـ اطلاع داريد ممكن است اين سيب زميني آلوده باشد و اراضي شما را آلوده كند ؟
 مي گويد : ظاهرش كه خوب است در استانهاي ديگر نيز كشت شده و بدسبزي نداشته . اين سيب زميني را زير خاك مي كنيم ولي دقيقا از نتايج آن بيخبريم . در واقع اين بذر مانند هندوانه سربسته اي است كه خريده ايم و از عاقبت آن بي خبرم .
ـ پرسيدم : مي داني اين سيب زميني با چه شرايطي نگه داري شده آيا با توجه به اينكه منطقه شما سردسير است و نياز به بذر زودرس دارد تا حداقل به سرما برنخورد ؟
در پاسخ مي گويد : نه از شرايط نگهداري آن باخبرم نه مي دانم رقم و نوع آن چيست !
حتي نمي دانم كه زودرس  و يا پيش رس است و چه شرايط نگهداري براي آن ايده آل است . فقط مي كارم . الهي به اميد تو .
ـ پرسيدم در اين منطقه فقط شما از اين سيب زميني پاكستاي براي كاشت بهر مي گيرد ؟
افراد زيادي را اسم برد . دانستم كه سطح وسيعي از مزارع اين منطقه با سيب زميني پاكستاني كشت خواهد شد . اين كشاورز مي گفت در مناطق همدان و گلستان نيز از اين بذر كشت كرده اند و صحبتهايي كه با آنان داشتم گفتند : بدسبزي نداشته اميدوارم كه خوب باشد .

اينجا استان اردبيل است با سه تن از كشاورزاني كه سيب زميني پاكستاني در زمينهاي خود كشت كرده اند صحبت مي كنم اراضي را كه زير كشت برده اند نشانم مي دهند .

 يكي از كشاورزان مي گويد 5 هكتار زمين دارم 2 هكتار آن را با استفاده از بذر داخلي كه گواهي شده كاشته ام و 3 هكتار ديگر را چون بذر سيب زميني در بازار موجود نبود با سيب زميني پاكستاني كاشته ام .
كشاورز دوم مي گويد : من 2 هكتار زمين دارم سيب زميني پاكستاني را از ميدان ميوه و تره بار به قيمت 380 تومان خريده ام چاره اي نداشتم هرجا رفتم بذر سيب زميني براي فروش نبود ناچار شدم سيب زميني پاكستاني بخرم .
ـ مي پرسم : از انتهاي كار خبرداري ممكن است اين سيب زمينيها آلوده باشد ؟
مي گويد : كاشته ايم به اميد خدا انشاا… خوب خواهد شد . مناطق زيادي در استان اردبيل نام مي برد كه كشاورزان هم قطاري خود كه با آنان مراوده داشته از اين سيب زميني كاشته اند .
كشاورز سوم مي گويد : من 3 هكتار زمين دارم يك هكتار آن در اينجاست و 2 هكتار ديگر در روستاي … چون بذر سيب زميني در بازار موجود نبود سيب زميني پاكستاني را كه قيمت مناسبي داشت از بازار خريداري و كاشته ام . خوب سبز شده انشاا…

اين گزارش را در اينجا به پايان مي رسانيم . شايد اين گزارش را وقتي مي خوانيد كه مناطق زيادي زير كشت اين نوع سيب زميني رفته باشد و شايد ديگر تاريخ كاشت در تمام مناطق سپري شده باشد ولي به كليه كشاورزان سيب زميني كار توصيه مي كنيم حداقل براي كاهش ضررو زيان بعدي و جلوگيري از كاشت دوباره اين سيب زميني حداقل كليه موجودي و سيب زميني استحصالي را روانه بازار مصرف كنند و از نگهداري آن براي سال بعد جدا خودداري نمايند تا دامنه آسيب به حداقل ممكن كاهش يابد .
كفتني است نگارنده اين سطور نمونه هايي از سيب زميني پاكستاني را با خود به تهران آورده و طي نامه اي آن را به موسسه ثبت و گواهي بذرو نهال ارائه و درخواست كرده بوديم كه حداقل از نظر بيماريهاي ويروسي و باكتريايي مورد بررسي قرار بگيرد تا اطلاع رساني در زمينه آلوده بودن يا عاري بودن به بيماريهاي قرنطينه اي صورت گيرد ولي دكتر دهقانشعار رياست اين موسسه با اين استدلال كه اين سيب زميني خوراكي است و جنبه بذري ندارد كه آزمايشات فوق الذكر روي آن انجام پذيرد از قبول نمونه خودداري كردند و اظهار داشت كه بايد به موسسه حفظ نباتات ارجاع شود .

 دكتر دهقانشعار حداقل مي توانست با نگاه ملي به اين مسئله اين آزمايشات را انجام دهد به رغم اين موضوع طي نامه اي نمونه هاي مورد نظر به موسسه حفظ نباتات ارائه شده و در صورت دريافت پاسخ حتما به چاپ خواهد رسيد تا اطلاع رساني دقيق تري صورت گيرد .

ارسال یادداشت (0 یادداشت)
<< شروع < قبل 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 بعد > آخر >>

نتایج 201 - 209 از 335

 
 

 

گونه های سیب زمینی
گونه های سیب زمینی
جستجو در سایت