.::. IRANPOTATO .:::. کانون تولید کنندگان سیب زمینی بذری ایران تازه ها - کانون تولید کنندگان سیب زمینی بذری ایران

  www . iranpotato . ir  .:.  کانون تولید کنندگان سیب زمینی بذری ایران

  امروز : يكشنبه 30 آذر 1393

   

.:.  تیتر آخرین مقاله ها  .:.

 
 
 

نمایندگان مجلس خواستار لغو تعرفه سیب زمینی شدند

نمایندگان مجلس خواستار لغو تعرفه سیب زمینی شدند


 

به نقل از سایت خبری آفتاب ، 20 دی 1386 :

 

تعدادی از نمایندگان مجلس دیروز درنامه ای از وزارت بازرگانی خواستند نسبت به لغو تعرفه گمركی اقدام كند.
رضا طلایی نیك نماینده مردم بهار و كبودر آهنگ در گفت و گو با ایانا افزود: روز گذشته نمایندگان مردم بهار و همدان، قروه، بروجن و شهركرد درنامه ای از وزیر بازرگانی خواستند نسبت به لغو تعرفه گمركی سیب زمینی اقدام كند.
وی گفت: از آن جا كه استان همدان، چهارمحال و بختیاری و شهرستانهای تابع آنها از مراكز عمده تولید سیب زمینی به شمار می روند و صنایع تبدیلی جذب محصول مازاد نیز به اندازه كافی موجود نیست، از این رو تنها راه تنظیم بازار، صادرات است كه با اعمال تعرفه فعلی مقدور نیست.
وی خاطر نشان كرد: نمایندگان با ارائه نامه ای به معاونت پارلمانی وزارت بازرگانی خواستار لغو تعرفه ۱۰۰ درصدی سیب زمینی شده اند.

ارسال یادداشت (0 یادداشت)
ادامه مطلب ...
تولید بذر سیب زمینی برای اولین بار با استفاده از تسهیلات بنگاه های زود بازده

تولید بذر سیب زمینی برای اولین بار با استفاده از تسهیلات بنگاه های زود بازده

به نقل از روزنامه فرهنگ آشتی ، 15 دی 1386 :

یک کارآفرین در خصوص آخرین دستاورد بنگاه های زودبازده در حوزه کشاورزی گفت : با استفاده از تسهیلات بنگاه های زودبازده برای اولین بار در کشور بذر سیب زمینی تولید می شود .
به گزارش ایساکونیوز ، مهندس لطیف فتحی ، فوق لیسانس کشاورزی و کارآفرین برتر استان اردبیل از اجرای طرح خود در این زمینه خبر داد و گفت : با اجرایی شدن این طرح منطقه اردبیل از خرید بذر سیب زمینی از خارج بی نیاز شده و می تواند مازاد تولید خود به سایر استان ها نیز کمک کند . وی در ارتباط با ویژگی های طرح خود گفت : هدف از اجرای این طرح استفاده از علم بیوتکنولوژی برای سالم سازی گیاهان است که از آن به بافت گیاهان یاد می کنند و با اجرای این طرح بذر سیب زمینی برای اولین بار توسط بخش خصوصی تولید شده و با تولید این بذر در این موسسه استان اردبیل به عنوان یک استان تولید کننده از خرید بذر از خارج از کشور بی نیاز شده است . این کارآفرین برتر در ادامه خاطر نشان کرد : منطقه اردبیل سالانه 800 هزار تن سیب زمینی تولید می کند که به عبارتی یک ششم تولید کل کشور را در اختیار خود دارد . وی با تاکید بر اهمیت اصلاح سازی این بذر گفت : این بذر هیچ تفاوتی با نوع خارجی آن ندارد ، در این طرح از هسته اولیه سیب زمینی بذری به دست می آید که سوپر الیت نام دارد . سوپر الیت در حقیقت بذری جوان و پر قدرت است که با توجه به اینکه بذر سیب زمینی بعد از دو تا سه سال کیفیت اولیه خود را ازدست می دهد و احتیاج به اصلاح دارد با افزوده شدن سوپر الیت به آن به حالت اولیه بازگشته و توان کشت را بالا می برد . در حال حاضر نیز میزان سوپر الیت تولید شده در استان 700 تن است .

ارسال یادداشت (1 یادداشت)
وزارت جهاد کشاورزي مسئول تعرفه‌گذاري نيست

گزارش ايانا از وضعيت سيب‌زميني
وزارت جهاد کشاورزي مسئول تعرفه‌گذاري  نيست

 

به نقل از خبرگزاری کشاورزی ایران ، 12 دی 1386


از ابتداي مرداد ماه سال جاري وزارت بازرگاني بعد از برداشت بهاره و افزايش قيمت به منظور تنظيم بازار سيب‌زميني تعرفه 100 درصدي براي صادرات سيب‌زميني اعمال کرد به نحوي که صادرکنندگان براي صادرات هر تن سيب‌زميني ملزم به پرداخت 200 دلار شدند اما با اتمام برداشت کشت پاييزه و پيک برداشت قسمت قابل توجهي از محصول توليدي جذب بازارهاي داخلي نشده و به صورت مازاد در انبارهاي فاقد استاندارد مانده است با وجود اين وزارت بازرگاني هنوز تصمیمی براي کاهش يا حذف تعرفه نگرفته است.    

ابوالقاسم سوزنچي، عضو هيات مديره کانون سيب‌زميني کشور مي‌گويد: در حاليکه براساس بند دال ماده 38 قانون برنامه چهارم توسعه اعمال تعرفه بر کالاهاي خدماتي ممنوع است با اين وجود وزارت بازرگاني به صورت غيرقانوني اقدام به اعمال تعرفه کرده است.
وي افزود: اعمال تعرفه 100 درصدي بر سيب‌زميني در حالي ادامه مي‌يابد که با اعتراض صورت گرفته بر صادرات تخم‌مرغ تعرفه مذکور بر صادرات اين کالا حذف ولي همچنان بر سيب‌زميني اعمال مي‌شود.
70 هزار تن سيب‌زميني مازاد در بروجن
ايرج طاهري مدير عامل شرکت تعاوني سيب‌زميني کاران بروجن مي‌افزايد: از 105 هزار تن سيب‌زميني توليدي اين استان بيش از 80 هزار تن به صورت مازاد در انبارها باقي مانده و جذب بازار مصرف نشده است.
وي مي‌گويد: در سالهاي گذشته قسمتي از سيب‌زميني توليدي توسط صادرکننده‌ها از چرخه بازار خارج شده و به افغانستان صادر مي‌شود اما امسال به علت تعرفه‌گذاري سيب‌زميني رغبتي براي صادرات آن وجود ندارد.
طاهري با اشاره به توليد سيب‌زميني بذري مي‌گويد: علاوه بر صادرات همه ساله قسمتي از سيب‌زميني بروجن به علت کيفيت و سلامت آن براي مصارف بذري به استانهاي اردبيل، همدان و اصفهان صادر مي‌شد که امسال به علت مشخص نبودن قيمت هنوز خريداري پيدا نکرده است.
کاهش قيمت توليدکننده را متضرر مي‌کند
قاسم علوي، عضو کانون سيب‌زميني چهارمحال و بختياري با اشاره به ممنوعيت صادرات سيب‌زميني گفت: در حاليکه قيمت سيب‌زميني در بازار به کمتر از 170 تومان کاهش يافته است قيمت تمام شده براي توليدکننده بيش از 200 تومان ارزيابي شده است.
وي خاطر نشان کرد: مشکلات ناشي از حمل و نقل، هزينه کارگري، کيسه‌هاي انتقال، سم و کود و خوابيده‌گي سرمايه هزينه‌هاي قابل توجهي به توليدکنندگان تحميل مي‌کند که بايد از محل فروش محصول تامين شود و در صورت متضرر شدن کشاورزان سال آينده حجم توليد آن کاهش يافته و کشور با بحران روبرو خواهد شد.
سيب‌زميني‌ها در انبارهاي نامناسب قراردارند
احمد شانه‌اي، مدير عامل کانون سيب‌زميني فريدن اصفهان مي‌گويد: در حالي بيش از 250 هزار تن سيب‌زميني فريدن در انبارها تلنبار شده‌اند که تنها انبار استاندارد فريدن 5 هزار تن بوده و مابقي در انبارهاي فاقد استاندارد و شرايط نامساعد نگهداري مي‌شوند.
وي تصريح کرد: از آنجايي که سيب‌زميني گياهي رطوبت‌پذير تلقي مي‌شود به سرعت در برابر نزولات آسماني تغيير کرده و با رويش جوانه‌ها قابليت استفاده نخواهدداشت.
آمار توليد سيب‌زميني روشن نيست
روح‌ا... سيفي‌نژاد، مدير عامل کانون هماهنگي تشکلهاي اردبيل مي‌گويد: هرچند حجم توليد سيب‌زميني در اردبيل 750 هزار تن اعلام شده است اما به علت نبود آمار دقيق و سياستهاي محاسبه آمار توليد قابل استناد به نظر نمي‌رسد.
وي افزود: سازمانهاي جهاد کشاورزي با استناد به حجم و کود و سم توزيع شده آمار گمرک و دفترچه توزيع شده بين کشاورزان به اعلام آمار توليد مي‌پردازند که چندان قابل استناد نبوده و دستيابي به آمار شفاف تنها از طريق عکسبرداري هوايي ميسر است.
سيفي‌نژاد خاطر نشان کرد: ماداميکه آمار توليد و مصرف سيب‌زميني مشخص نباشد سياست‌هاي کلان اتخاذ شده دولت از قابليت بالايي برخوردار نخواهد بود.
وزارت جهاد کشاورزي مسئول تعرفه‌گذاري نيست
محمد مهدي بحريني، دير کل دفتر سبزي و صيفي وزارت جهاد کشاورزي مي‌گويد: هرچند محصول سيب‌زميني توليدي امسال در کشور بر اساس طرح استمرار با افزايش 30 درصدي روبرو بوده است اما با توجه به نياز کشور  ضرورتی برای صادرات آن وجود ندارد.
وي با اشاره به مازاد توليد سيب‌زميني افزود: کشاورزاني که با افزايش توليد سيب‌زميني و عدم خريد آن روبرو هستند مي‌توانند با مراجعه به سازمان تعاون روستايي يا وزارت بازرگاني براي خريد توافقي يا تضميني آن اقدام کنند.
بحريني تصريح کرد: هرچند اين وزارتخانه مي‌تواند براي افزايش يا کاهش توليد آن تصميم‌گيري کند اما مسئول تعرفه‌گذاري نبوده و سياست‌هاي صادراتي به عهده وزارت بازرگاني است.
وي خاطر نشان کرد: اين دفتر آمار توليد سيب‌زميني و مصرف آن را به وزارت بازرگاني اعلام کرده است اما وزارتخانه مذکور با توجه به قيمت محصول در بازار و با توجه به تنظيم بازار براي تعرفه‌گذاري آن تصميم گرفته است.

ارسال یادداشت (0 یادداشت)
مدیرکل دفتر سبزی و صیفی : توليد سيب‌زميني طي سال جاري مطلوب است

مدير کل دفتر سبزي و صيفي وزارت جهاد کشاورزي
توليد سيب‌زميني طي سال جاري مطلوب است


به نقل از خبرگزاری کشاورزی ایران ، 9 دی 1386 :

با توجه به مطلوب بودن وضعيت توليد سيب‌زميني، طي سال جاري، صادرات مازاد توليد اين محصول در برخي مناطق نياز به بررسي دارد.    

مهندس محمدمهدي بحريني با اعلام اين مطلب در گفت و گو با خبرنگار ايانا گفت: محصول سيب‌زميني و پياز توليد شده طي طرح استمرار 20 تا 30 درصد از نظر سطح زير کشت و ميزان توليد افزايش داشته است اما ميزان توليد با توجه به نياز داخلي کشور است و نيازي به صادرات نيست.
وي در ادامه با اشاره به ادعاي برخي کشاورزان منطقه فريدن در خصوص افزايش مازاد سيب‌زميني در اين منطقه، گفت: اين کشاورزان مي‌توانند با مراجعه به وزارت بازرگاني و سازمان تعاون روستايي نسبت به خريد توافقي و تضميني محصول خود اقدام کنند.
مهندس بحريني پيشنهاد کاهش عوارض صادراتي را داد و افزود: براي محصولات مصرفي چون سيب‌زميني به دليل افزايش مصرف داخلي، عوارض صادراتي صادر مي‌شود تا از صادرات ممانعت شود، با کاهش اين عوارض امکان صادرات فراهم خواهد شد.
وي در پايان تاکيد کرد: نيازي به صادرات احساس نمي‌شود چون شرايط توليد و نگهداري محصول مطلوب است و اگر نيازي باشد از سوي سازمانهاي ذيربط اعلام خواهد شد.

ارسال یادداشت (0 یادداشت)
سیب زمینی کاران اصفهان : صادرات سيب‌زميني را آزاد کنيد

سيب‌زميني کاران اصفهان از رئيس جمهور خواستند
صادرات سيب‌زميني را آزاد کنيد

 

خبرگزاری کشاورزی ایران ، 9 دی 1386 :


سيب‌زميني‌کاران اصفهاني با انتقاد از ممنوعيت صادرات سيب‌زميني نامه‌اي به دفتر رياست جمهوري ارسال کرده‌اند که متن آن عيناً به شرح ذيل امده است:    

به گزارش ايانا در اين نامه آمده است، 1- ما نمي‌دانيم کارشناسان باستناد کدام آمار صحيح و دقيق که قابل اعتنا باشد سطح زير کشت را مشخص مي‌کنند و براساس چه اطلاعات صحيح ميزان توليد را برآورد مي‌نمايند. با توجه به اينکه بزرگترين مشکل در تمام سطوح نداشتن آمار در زمينه‌هاي مختلف مملکتي هستيم و بيشتر آمار سليقه‌اي و بدون پشتوانه علمي است و افراد مشخص هم که هميشه چشم به واردات و امتيازات آن دارند هميشه در اين آمار اثرگذار هستند.
2- آيا تاکنون آماري صحيح از توليد سال جاري و انبارهاي مملو از سيب‌زميني ارائه داده‌اند و چاره‌اي چهت فروش آنها انديشيده‌اند که ميليونها کشاورز و خانواده آنها که تنها محل درآمد ساليانه خانواده آنها از راه توليد و فروش اين محصول مي‌باشد به فقر مضاعف دچار نشوند و در اثر از دست دادن يکسال زحمت طاقت‌فرساي شبانه‌روزي دچار ورشکستگي و احياناً با پناه بردن به نزولخاران شيرازه زندگي خود را از هم پاشيده بينند و جوانان مستعد و کارآمد خود را روانه شهرها به آينده نامشخص نمايند و در نتيجه روستاها خالي از جوانان گردد که آينده‌ساز در قطب کشاورزي مملکت هستند.
3- آيا بي‌توجهي مسئولين سياست‌گذار سبب نمي‌شود که انگيزه کشت سال آينده در بين کشاورزان به علت عدم فروش محصول موجود از بين برود در سال آينده به علت کمبود توليد مواجه با حبران توليد شويم.
اينک با توجه به فرمايشات خود جنابعالي که صادرات هيچ محصول کشاورزي ممنوع نمي‌باشد و هيچ تعرفه‌اي هم بر آنها وضع نمي‌شود جاي تعجب است که چرا فقط صدور سيب‌زميني با توجه به موجودي قابل ملاحظه‌اي که در انبارهاي کشاورزان مي‌باشد بايد مشمول تعرفه صادرات گردد. (جايزه صادرات پيش کش) و تعجب‌آورتر اينکه شاهد خريد (احتمالاً يارانه‌اي) هم هستيم.
اينک باستناد فرمايشات آخر مصاحبه جنابعالي دستور فرماييد هرچه سريعتر نسبت به اين معضل خانمانسوز کشاورزان محروم تصميم فوري و عاجلي اتخاذ و به مورد اجرا گذاشته شود و حداقل براي يک بار از کارشناسايي که اطلاعات و آمار غيرواقع در اختيار تصميم‌گيران اقتصادي مملکت مي‌گذارند بازخواست گردد.

ارسال یادداشت (0 یادداشت)
<< شروع < قبل 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 بعد > آخر >>

نتایج 145 - 153 از 356

 
 

 

گونه های سیب زمینی
گونه های سیب زمینی
جستجو در سایت